Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Hakkımızda

   

  TARİHÇE

  Kurumumuz 30 Temmuz 2006 tarihinde ‘’Ankara Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu’’adı ile hizmete girmiş olup; yaklaşık 9 yıl gibi bir süre 12-18 yaş arası suça sürüklenmiş tutuklu-hükümlü çocuklar ile 18-21 yaş arası tutuklu-hükümlü gençlere hizmet vermiştir.
  Adalet Bakanlığı oluru ile 17/09/2015 tarihinde adı ‘’ Sincan Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’’ olarak değişen kurumumuz 324 kapasiteli olup; 12-18 yaş arası suça sürüklenmiş tutuklu-hükümlü çocuklara hizmet vermektedir.

   KURUM

              5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 11. Maddesi Gereği ; 
  Ceza İnfaz Kurumumuz suça sürüklenmiş çocuk tutukluların ya da çocuk eğitimevlerinden, uyum sorunu yaşayan, disiplin suçu işleyen vb nedenlerle kapalı ceza infaz kurumlarına nakillerine karar verilen 12-18 yaş grubu çocukların barındırıldığı, firara karşı engelleri olan iç ve dış güvenlik görevlileri bulunan, ‘’Bireyselleştirilmiş İyileştirme Sistemi’’nin uygulandığı eğitim ve öğretime dayalı bir kurumdur.

  VİZYONUMUZ
              Adaletli ve güvenli bir yönetim anlayışı ile suça sürüklenmiş çocukların çağdaş infaz anlayışına uygun,  içinde bulunduğu gelişim döneminin özellikleri ve çağdaş eğitim anlayışı çerçevesinde; kurumda kaldığı sürenin en iyi şekilde değerlendirilerek yapıcı, üretken ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirilmelerini, toplum içindeki hak ettikleri yeri almalarını ve yeniden suça yönelmelerini önlemeyi sağlayan, hem çocuk hem toplum yararına uygun çalışmalar gerçekleştiren bir kurum olmak.


   MİSYONUMUZ
              Evrensel Çocuk Haklarına saygılı, ulusal ve uluslararası mevzuata uygun, çağdaş ve adaletli bir yönetim anlayışı ile "çocuğun yüksek yararı" ilkesi gözetilerek, kurumumuzda bulunan suça sürüklenmiş çocukların geçmiş yaşantılarından ders almış,  toplumsal kurallara uyumlu, eğitimli, mesleki beceriler edinmiş,  üretken, yapıcı ve sorumluluk sahibi bireyler olmalarını sağlayarak onları yeniden topluma kazandırmaktır.

  AMAÇ VE HEDEFLERİMİZ 
              Kurumumuzda bulunan suça sürüklenmiş çocukların her birini bireysel olarak ele alarak risk ve ihtiyaçlarını tespit edip bu doğrultuda uygun tedavi ve rehabilitasyon  yöntemlerini uygulamak, eğitim ihtiyaçlarını karşılamak,   sağlık problemlerini gidermek ve fiziksel, duygusal, ruhsal olarak zarar görmelerini önleyecek güvenlik tedbirlerini alarak yeniden suç işlemelerini önleyici programları uygulayıp kısıtlı özgürlüğün getirdiği olumsuzlukları en aza indirgeyerek, topluma yeniden sağlıklı  ve üretken bireyler olarak dönmelerini sağlamaktır. 
              Suça sürüklenmiş çocuğun yeniden suç işleme riskini azaltmak amacıyla ilgi ve yetenekleri göz önünde bulundurularak, düzenlenen iş ve meslek kurslarına katılımını sağlamak, tahliye sonrasında iş bulabilme ve ekonomik özgürlüğüne kavuşabilme gücünü arttırmak; ayrıca toplum içinde sorumluluk taşıyan bir yaşam  biçimine  uyumlarını kolaylaştırarak toplumu suça karşı korumaktır.

  FİZİKİ YAPI 
              Sincan Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 62.000 m2 alan üzerine 30.999 m2 kapalı alana inşa edilmiştir. Çevresinde 5 metre yüksekliğinde ihata duvarı bulunmaktadır ve Ceza İnfaz Kurumu binası ile ihata duvarı arası 20 m’ dir.
               Binanın iç ve dış güvenlik alanları projektörlerle aydınlatılır ve bina çevresi kameralarla görüntülenir.Bu görüntüler merkez kontrol odasında izlenir ve kayıt altına alınır. Kurumun iç güvenliği ise güvenlik ve gözetim servisi tarafından sağlanır.
             Kurumda merkezi doğalgazlı ısıtma sistemi mevcuttur ve Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından işletilmektedir.Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından hazırlanan program dahilinde eşit dağıtım yapılmak üzere tüm ünitelere sıcak su verilir. 
            Ünitelerde bulunan odalarda tuvalet,duş,lavabo,diafon sistemi,çalışma masası bulunmakta olup; tüm camlar kırılmaz camdır.Her odanın kapısı görevli personel tarafından otomatik açılıp kapanabilir elektronik kapıdır.Çocukların ortak yaşam alanlarında oturma grubu,televizyon ve mutfak bölümü bulunmaktadır.

  Adres

  Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü Yenikent Sincan / ANKARA

  Telefon

  Tel: (0312) 589 51 33

  Faks: (0312) 254 00 29

  E-Posta

  ankara.cgkcikisaretadalet.gov.tr